Porady

PORADY


Ponieważ wszystkie osoby pracujące w naszej firmie to byłe opiekunki , zebrałyśmy nasze doświadczenia i wnioski z tej pracy, aby jak najlepiej przybliżyć Państwu warunki pracy opiekuna i pomóc przygotować się do wyjazdu.

Poradnik  ten nie obejmuje tematów medycznych, ponieważ wszelkie informacje o chorobach, dietach i potrzebach osób starszych są ogólnie dostępne i można się z nimi zapoznać w internecie.

Jeżeli podopieczny  wymaga codziennych zabiegów medycznych np. cewnikowanie, zastrzyki, czy rehabilitacja ruchowa,  są one wykonywane przez profesjonalne do tego celu powołane służby i osoby , które w Niemczech przyjeżdżają do domu pacjenta.

OPIEKUN NIE WYKONUJE  SPECJALISTYCZNYCH ZABIEGÓW MEDYCZNYCH I REHABILITACYJNYCH.

Older disabled woman on a wheelchair and her carer

WARUNKI PRACY
Opieka nad podopiecznym ma miejsce zawsze w prywatnym domu lub mieszkaniu. Należy pamiętać o tym, że każdy dom, każda rodzina ma swoje obyczaje, nawyki i rytuały, które warto poznać , aby ułatwić sobie organizację pracy. Opiekun, który interesuje się tym jak wygląda życie podopiecznego, co lubi, czego nie, do czego jest przyzwyczajony , szybko zdobywa sympatię podopiecznego i jego rodziny.  Wskazane jest, aby zapytać podopiecznego co lubi jeść i w miarę możliwości przygotowywać posiłki według jego upodobań.

 

MIESZKANIE
Opiekun zawsze ma do dyspozycji własny pokój.  Bardzo często , w domach prywatnych również łazienkę i toaletę.  Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy uzgodnić z podopiecznym  taki sposób korzystania, aby nie przeszkadzać sobie wzajemnie i aby obie strony miały zapewniony komfort i prywatność. Wskazane jest, aby zabierać ze sobą własne ręczniki.  Do wykonywania czynności higienicznych np. kąpiel lub mycie podopiecznego radzimy używać rękawiczek jednorazowych.  Rękawiczek używamy bezwarunkowo jeżeli mamy kontakt z maściami. 

 
CZAS WOLNY
Opiekunowi należy się czas wolny, codziennie 2-3 godziny lub jedno popołudnie w tygodniu.  W każdym przypadku jest inaczej.  Należy to uzgodnić z podopiecznym lub z rodziną,  najlepiej po paru dniach, kiedy już zorientują się Państwo jak wygląda rozkład dnia.  Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy opiekun nie ma czasu na odpoczynek.  Jest to zagwarantowane umową, którą otrzymuje podopieczny i jego rodzina.

 
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ
W pracy opiekuna  najlepiej sprawdza się ubiór wygodny, sportowy, a zwłaszcza, jeśli podopieczny porusza się za pomocą rolatora albo wózka. Szczególnie ważne jest wygodne obuwie, również domowe, często bowiem trzeba dokonywać transferu podopiecznego. Warto zadbać o własne bezpieczeństwo. 

 
TELEFON I INTERNET
Podpisując umowę ze stroną niemiecką nasza firma jako jeden z warunków stawia dostęp do internetu. Wiemy , że nasze opiekunki  mają rodziny i muszą mieć z nimi kontakt.  Podobnie jest z telefonem. Opiekun ma prawo korzystać z telefonu domowego w celu kontaktu z rodziną.